Hangi rengi seçmelisiniz

Renk, duyguları ve davranışları nasıl etkiler?

Renk marka kimliğinde önemli bir rol oynar – tüketicileri ürünlere çeker, duyguları harekete geçirir ve marka bilinirliği üzerinde büyük bir etkisi vardır. Sıcak renkler, soğuk renklerden farklı duygular uyandırabilir ve parlak renkler pastel farklı duygular yaratabilir. Hepsi, rengin psikolojik etkilerinin nasıl kullanıldığına bağlıdır.

Renkler bizi mutlu veya üzgün hissettirebilir… bizi aç veya rahat hissettirebilir. Bu nedenle, renklerin ortalama bir kişi veya müşterinizin hedef kitlesi üzerindeki olası psikolojik etkilerini anlamak önemlidir . Rengin duygularımızı ve davranışlarımızı nasıl etkilediğine daha yakından bakalım.

Sıcak renkler 

Kırmızı , turuncu ve sarı renkler renk skalasında yan yanadır ve hepsi sıcak renklerdir. Sıcak renkler genellikle mutluluk, iyimserlik ve enerji duygularını uyandırır. Bununla birlikte, sarı ve turuncu gözleri biraz tahriş edebilir ve kırmızı bir insanın iştahını artırabilir.

McDonald’s veya KFC gibi fast food restoranlarını düşünün – bu yerlerin çoğu sarı ve kırmızı renk içeriyor. Niye ya? Çünkü insanların acıkmasını ve sonra hızlıca yemek yemesini istiyorlar.

Kırmızı

kırmızı

Fotoğraf: Cas Cornelissen

Kırmızı, renklerin en sıcak ve en dinamik olanıdır – karşıt duyguları tetikler. Sıklıkla tutku ve sevgi, öfke ve tehlike ile ilişkilidir. Bir kişinin kalp atış hızını artırabilir ve onları heyecanlandırabilir.

Bir tasarım öğesine dikkat çekmek istiyorsanız, kırmızı kullanın. Ancak, ezici olabileceği için ölçülü bir vurgu rengi olarak kullanın.

Turuncu

Portakal

Fotoğraf: Afroz Nawaf

Portakal canlılık ve mutluluk hissini arttırır. Kırmızı gibi, dikkat çeker ve hareketi gösterir, ancak güçlendirici değildir. Agresif fakat dengeli – enerjiyi canlandırır ancak davetkar ve arkadaşça da olabilir. Turuncu, bir ürünü satın almak veya abone olmak için yapılan bir çağrı için mükemmeldir.

Sarı

Sarı

Fotoğraf: Alexander Shustov

Sarı, belki de sıcak renklerin en enerjik olanıdır. Kahkaha, umut ve güneş ışığı ile ilişkilidir. Sarı tonlar tasarım enerjinizi verir ve izleyiciyi iyimser ve neşeli hissetmenizi sağlar. Ancak sarı, daha fazla ışığı yansıtmaya meyillidir ve bir kişinin gözlerini tahriş edebilir. Çok fazla sarı ezici olabilir ve az miktarda kullanılmalıdır. Tasarımda, enerjik ve rahatlatıcı bir şekilde dikkat çekmek için kullanılır.

Soğuk renkler 

Soğuk renkler yeşil , mavi ve mordur . Soğuk renkler genellikle sakinleştirici ve yatıştırıcıdır ancak aynı zamanda üzüntüyü de ifade edebilir. Mor, mavi (sakin) ve kırmızı (yoğun) karışımı olduğu için yaratıcılığın kıvılcımını arttırmak için kullanılır. Bir şirket sağlık, güzellik veya güvenlik göstermek istiyorsa, bu renkleri kullanın.

Yeşil

yeşil

Fotoğraf: Buzo Jesús

Yeşil, sağlığı, yeni başlangıçları ve serveti simgeler. Yeşil gözler için en kolay olanıdır ve bir tasarımda rahatlamak ve denge oluşturmak için kullanılmalıdır. Bir şirket büyüme, güvenlik veya ilham verme olasılığı göstermek isterse, kullanımı harika bir renktir.

Mavi

mavi

Fotoğraf: J DuClos

Mavi, güvenlik ve güven yanında sakinlik ve maneviyat duygularını uyandırır. Mavi rengi görmek vücudun sakinleştirici kimyasallar oluşturmasına neden olur. Renklerin en çok tercih edileni olması şaşırtıcı değil. Koyu maviler kurumsal tasarımlar için harikadır çünkü profesyonel bir his verir, ancak çok fazla kullanmak soğuk, ayrık bir his yaratabilir. Hafif maviler daha rahat ve dostça bir his verir. Harika örnekler, daha açık maviler kullanan Facebook ve Twitter gibi sosyal sitelerdir.

Mor

mor

Fotoğraf: Sonja Langford

Mor yaratıcılık, telif ve servet ile ilişkilidir. Mor genellikle izleyiciyi sakinleştirmek veya sakinleştirmek için kullanılır, bu nedenle güzellik ürünlerinde neden kullanılır. Bir tasarımın daha lüks ve zengin görünmesini sağlamak için moru, romantizm ve gizemi göstermek için daha açık bir moru kullanın.

Nötr renkler 

tarafsızlığı'nın

Fotoğraf: Noel Lopez

Nötr renkler siyah, gri, beyaz, tan ve kahverengidir . Tasarımda, bu renkler arka plan renkleri olarak mükemmel. Daha parlak renkler kullanırken siyah, gri ve beyaz kullanın. Dokular kullanıyorsanız, arka plan olarak kahverengi ve kahverengi tonları ekleyin.

Renklerin sübjektif olabileceğine dikkat etmek önemlidir – bir insanı neşeli hissettiren şey, izleyicinin geçmiş deneyimlerine veya kültürel farklılıklarına bağlı olarak başka bir kişinin tahriş olmasına neden olabilir.

Renk evrensel olarak tam olarak kararlaştırılmamıştır ve bireysel ülkelere farklı şekilde hitap edebilir. Artık renklerin ve duyguların nasıl birbirine bağlı olduğunu bildiğinize göre hedef kitlenizi inceleyebilir ve renkleri buna göre seçebilirsiniz.

Renkler sizde hangi duyguları ve duyguları uyandırıyor? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Bir cevap yazın